Jak Twoje ciało regeneruje się po rzuceniu palenia?

       Rzucenie palenie nie jest proste – niestety wiem to z autopsji. Zawsze jest jakiś pretekst, żeby zapalić. „Przecież każdy na coś umrze” - to chyba ulubione zdanie palaczy, które pada zazwyczaj w odpowiedzi na długie wywody dotyczące raka płuc. Skoro teksty dotyczące powolnej, bolesnej śmierci przez stopniowe duszenie się nie są przekonujące, to może kogoś przekonają informacje na temat tego, co dzieje się stopniowo w naszym organizmie po rzuceniu palenia :).


20 minut.

Palenie tytoniu powoduje podwyższenie ciśnienia krwi. Już zaledwie 20 minut od spalenia ostatniego papierosa zaczynają zachodzić powolne zmiany. Zarówno ciśnienie krwi, temperatura, jak i tętno zaczynają osiągać normalny poziom.

2 godziny.

Objawy odstawienne nikotyny zaczynają się mniej więcej 2 godziny od spalenia ostatniego papierosa. Możesz odczuwać niepokój, zwiększony apetyt, a także narastającą potrzebę zapalenia papierosa. Ciśnienie i akcja serca wracają do normy.

8 godzin.

Poziom dwutlenku węgla spada i jednocześnie wzrasta poziom tlenu we krwi. Organizm zaczyna lepiej znosić wysiłek fizyczny. Poziom nikotyny w krwi spada aż o 90%.

24 godziny.

Spada ryzyko nagłego ataku serca. Wyostrza się zmysł zapachu i smaku. Możemy odczuwać problemy z koncentracją, co jest typową reakcją na odstawienie nikotyny.

3 dni.

Poziom nikotyny spada do zera w ciele. Oddychanie staje się łatwiejsze – więcej tlenu przenika do krwi. Jednak efekty uboczne związane z odstawieniem stają się silniejsze. Pojawiają się bóle głowy, nerwowość, problemy z skupieniem się na czymkolwiek.

2-3 miesiące.

Wydolność płuc wzrasta o 30%. Poprawia się wygląd skóry. Kaszel typowy dla palacza ustępuje. Cyrkulacja powietrza poprawia się i wysiłek fizyczny staje się łatwiejszy.

1 rok.

Ryzyko chorób serca jest o połowę mniejsze w porównaniu z osobami palącymi. Spada niebezpieczeństwo powrotu do nałogu. 
 
2 lata.

Ryzyko ataku serca spada do normalnego poziomu.

5 lat.

Spada prawdopodobieństwo wystąpienia udaru. Dla przeciętnego palacza spalającego paczkę papierosów dziennie – ryzyko zachorowania na raka płuc spada o połowę. Podobnie w przypadku nowotworów przełyku i krtani.

10 lat.

Ryzyko zachorowania na raka płuc jest podobne jak u osoby, która nigdy nie paliła. Stany przedrakowe zostają usunięte.

15 lat.

Ryzyko zachorowania na choroby serca jest takie samo jak u osób zdrowych. Układ odpornościowy wraca do normy.

    Ludzki organizm posiada niesamowite zdolności regeneracyjne. Każdego dnia tracimy miliony komórek, które zamieniane są na nowe. Nawet po wielu latach palenia nasz organizm może się zregenerować. Co daje nam szanse na dłuższe życie. Osoby niepalące żyją przeciętnie 14 lat dłużej niż palacze!

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

MSM – komu pomoże, a komu zaszkodzi

Magnez a choroby nowotworowe

Mutacje genu CBS – gdy donory grup metylowych mogą szkodzić