Chcesz mieć ładny brzuch i zdrowe, silne ciało? Zapomnij o brzuszkach!

 

    Bardzo często kiedy zaczynamy swoją przygodę z treningiem, dążymy do tak zwanego "kaloryfera" na brzuchu. Świat w którym żyjemy, względy modowe i kulturowe, ciągle podkreślają, że brzuch ma być plaski. Nadmierne ćwiczenia mięśni brzucha mogą prowadzić do problemów trawiennych, jeśli nie wykonujemy ich prawidłowo i nadmiernie przeciążamy mięsień prosty. Dlatego zanim zabierzemy się za ćwiczenia, zastanówmy się co jest dla nas wskazane, oraz czy jest to zdrowe i bezpieczne?


    Od jakiegoś czasu już wiadomo, że popularnie nazywane ćwiczenie "brzuszki", jest niewskazane. Ćwicząc nadmiernie mięsień prosty brzucha, powodujemy napięcie. Jeżeli robimy to systematycznie, może to w efekcie dać dolegliwości bólowe w całym ciele. Ponadto podczas forsowania mięśnia prostego, dodatkowo dochodzi do nadmiernego napięcia mięśnia biodrowo-lędźwiowego, należy on do silnych mięśni i wymaga rozluźniania, wydłużania i rozciągania, a nie wzmacniania jak to się dzieje podczas "brzuszków". Zaburzamy również wektory rozchodzenia się sił w ciele, prowadzi to do kumulacji patologicznych włókien kolagenowych, zaburzających ślizg powięziowo-mięśniowy względem siebie. Wywołuje to zaburzenia mięśniowe, które przenoszą się na grupę mięśni antagonistycznych - czyli tych po drugiej stronie. W tym przypadku są to prostowniki grzbietu - efektem tego jest ból pleców.

     I tak kaloryfer na brzuchu jest tylko ładny w wyglądzie, a jego zbyt mocno napięte włókna powodują ucisk na narządy wewnętrzne. Powoduje to zwiększenie napięcia w powięzi wisceralnych (tych które otaczają narządy wewnętrzne) w efekcie czego następuje nieprawidłowe funkcjonowanie narządów z powodu zablokowania ukrwienia. Właśnie dlatego delikatnie odstający brzuszek jest wskazany u każdego człowieka. Ważne jest by trenować całe ciało, nie doprowadzając do dysbalansu powięziowo-mięśniowego, wtedy będziemy w stanie utrzymać sylwetkę w świetnej formie i zdrowiu bez bólów. Dlatego jeżeli mimo długiego trenowania odczuwasz nadal ból pleców, to radze zastanowić się nad efektywnością swoich treningów.

       A więc zamiast trenować tradycyjne brzuszki, zadbajmy o nasza tłocznię brzuszną i gorset mięśniowy w efektywny dla nas sposób wybierając mądrze trening dla siebie. Niezwykle pomocne są ćwiczenia stabilizacyjne tzw. Core Stability np. trening funkcjonalny, Pilates oraz Joga. Na efekty trzeba trochę dłużej poczekać, jednak są one trwałe. Wzmacniamy nie tylko mięśnie brzucha, ale także mięśnie posturalne, dzięki czemu zachowamy nie tylko ładny brzuch, ale zyskamy prawidłową postawę ciała. A nic tak nie dodaje pewności siebie, jak proporcjonalna sylwetka. Jeśli jednak interesują cię bardzo widoczne mięśnie brzucha to mamy do wyboru odpowiednia dietę wraz z ćwiczeniami aerobowymi bądź treningi cardio. Pozbędziesz się tkanki tłuszczowej, a Twoje mięśnie brzucha, wyraźnie się uwidocznią :)



Komentarze

Popularne posty z tego bloga

MSM – komu pomoże, a komu zaszkodzi

Magnez a choroby nowotworowe

Mutacje genu CBS – gdy donory grup metylowych mogą szkodzić