Czy sposób w jaki oddychamy może wpływać na rozwój raka?

   
   Gdybyśmy nagle przestali oddychać to zostało by nam maksymalnie kilka minut życia. Tlen jest niezbędny do naszego życia. Prawidłowe oddychanie zapewnia nam długie i zdrowe życie. Tlen jest niezbędny do przeprowadzenia wielu procesów biochemicznych w komórce – przede wszystkim: do wytworzenia energii. A energia to życie. Rozwój komórek nowotworowych często spowodowany jest ich niedotlenieniem (oczywiście nie tylko). Właśnie tak, gdy komórka straci 30% niezbędnego tlenu zaczyna mutować i zmieniać swój metabolizm na beztlenowy. Czy wobec tego mamy oddychać bardzo głęboko – NIE! Jak więc powinniśmy oddychać?

    Zanim przejdę do meritum, warto wyjaśnić na początku sam proces oddychania. Tlen jest w naszych komórkach przenoszony za pomocą hemoglobiny. Hemoglobina trzyma mocno tlen i transportuje go do mitochondriów. Jednak aby mógł tam się dostać musi przejść przez wiele barier. Uwolnienie tlenu przez hemoglobinę może nastąpić tylko pod wpływem dwutlenku węgla. Gdy jego ilość jest zbyt mała – hemoglobina trzyma mocno tlen i nie puszcza. Czy wobec tego intensywne i bardzo głębokie oddychanie dotlenia nasz organizm? Wręcz przeciwnie! Oddychając bardzo mocno hiperwentylujemy się i zaczynamy się dusić. Najpierw tlenu zaczyna brakować w naszych kończynach – możemy czuć drętwienie. Jest to tzw. efekt Bohra. Można to zaobserwować podczas rozpalania grilla. Gdy nie chce się palić – dmuchamy z całych sił, aż się w głowie zakręci – to efekt niedotlenienia mózgu.


   Naukowcy zaobserwowali pewne zjawisko – nasz oddech bardzo zmienił się przez ostatnie sto lat. Oddychamy coraz głębiej – pełną piersią, co wcale nie jest konieczne. Stosunek wydychanego dwutlenku węgla do tlenu powinien być zawsze stały. Wiele osób cierpi na tzw. bezdech senny. Dlaczego tak się dzieje? Jest to obrona często przed uduszeniem – paradoksalnie. W nocy oddychamy znacznie głębiej. Nasz organizm więc musi się bronić. W trakcie stresu tez oddychamy zbyt głęboko. A kto dziś nie ma żadnych stresów? Podobnie wygląda sytuacja, gdy się przejemy. Człowiek przejedzony oddycha zbyt głęboko. To kolejny problem cywilizacyjny, na który można by napisać oddzielny artykuł :).

   Tlen jest bardzo ważny dla procesu zdrowienia. Rosyjski naukowiec dr Buteyko przeprowadził eksperyment na dwóch grupach osób z nowotworami. Jedną grupę nauczył prawidłowego oddychania – w tej grupie wyzdrowiało o 6 razy więcej pacjentów, niż w grupie, która nie potrafiła prawidłowo oddychać. To jaki jest ten prawidłowy oddech?

   Przede wszystkim należy oddychać przez nos. Oddychając przez usta tylko zasysamy powietrze z powrotem. Nie bez powodu zostaliśmy wyposażeni w nos. Jednak to nie wszystko. Nasze tętnice, aby się prawidłowo kurczyć potrzebują pewnych związków azotowych. Są one wytwarzane tylko wtedy, kiedy wciągamy powietrze nosem – tworzone są w śluzówce nosa. Druga sprawa – oddychamy przeponą, która znajduje się tuż pod mostkiem. Aby to poczuć warto położyć sobie ręce tuż pod mostkiem tak, aby palce środkowe się stykały. Podczas oddechu palce powinny się lekko rozejść. Aby upewnić się, że nie nabieramy zbyt dużo powietrza – jedną rękę kładziemy na przeponę, a drugą na klatkę piersiową – nie powinna się ona ruszać podczas oddychania.


     Wbrew pozorom takie oddychanie nie jest wcale proste – kobiety mają skłonności do oddychania klatką piersiową, z kolei panowie często zasysają powietrze do brzucha. Także przebyte choroby i urazy wpływają na nasz wzorzec oddechowy. Osoby, które cierpią na bóle brzucha często oddech kierują do klatki piersiowej. Z kolei osoby żyjące w ciągłym stresie oddychają bardzo szybko i nabierają dużo powietrza. Za dużo. Ale trzeba ćwiczyć. W każdej wolnej chwili. Skupiając się na oddechu i ćwicząc go możemy przestawić nasz układ nerwowy, który zaczyna stresować oddechem prawidłowo. Świetnymi ćwiczeniami do oddychania przeponowo-żebrowego są ćwiczenia pilatesowe. Joseph Pilates – twórca metody pilatesa podkreślał bardzo często jak ważny jest oddech w naszym życiu. Pilates kładzie duży nacisk na naukę prawidłowego oddychania, ponieważ zapewnia ono n ie tylko zdrowie narządów wewnętrznych, ale także poprawia jakoś ruchu podczas ćwiczeń. Tak więc warto nauczyć się prawidłowo oddychać.  

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

MSM – komu pomoże, a komu zaszkodzi

Magnez a choroby nowotworowe

Mutacje genu CBS – gdy donory grup metylowych mogą szkodzić