Trening autogenny – czyli jak poprzez naukę samokontroli poprawić zdrowie


Trening autogenny to metoda opracowana w 1924 roku przez Heinricha Schultza – niemieckiego neurologa.  Jest to forma relaksacji, podobna do czegoś w rodzaju auto-hipnozy. Polega na skupianiu się na poszczególnych częściach ciała, ich rozluźnianiu i relaksacji. Czas jej wykonania to około 20 minut. Jakie korzyści ma ta metoda dla naszego organizmu?


Trening autogenny to metoda, którą jakiś czas temu dość mocno praktykowałam na sobie. Zdecydowanie warta przemyślenia przy różnych problemach zdrowotnych. Stres to zjawisko towarzyszące nam powszechnie, a metoda ta znacząco pomaga na redukcję stresu. Szczególnie polecana jest dla osób, u których sama dieta czy zmiany w stylu życia nie przynoszą pożądanych rezultatów.

Dla kogo przeznaczona jest ta technika?

·         Dla osób zestresowanych
·         dla tych, co mają problemy ze snem
·         dla pacjentów onkologicznych
·         dla chorych przewlekle, osób z silnymi stanami zapalnymi
·         przy problemach jelitowych
·         dla osób z zaburzeniami metabolizmu (o tym zaraz J)
·        coraz więcej się także mówi na temat wykorzystania tej metody w leczeniu padaczki lekoopornej = wiele osób odnosi pozytywne rezultaty

Ciekawe badanie przeprowadzili Kostic i Secen – na pacjentach z zaburzeniami metabolicznymi. Przebadano 40 osób z cukrzycą typu 2. Po zaledwie 12 tygodniach stosowania treningu autogennego zaobserwowano u tych osób spadek poziomu trójglicerydów, cholesterolu LDL oraz glukozy na czczo. Obniżeniu uległ także poziom peroksydazy lipidowej. Inne badanie wykazało silne działanie antylękowe tej metody (87 % badanych reagowało dobrze).

Początki z treningiem autogennym mogą być trudne – problemy ze skupieniem, uciekanie myślami gdzieś indziej – może się pojawić przy pierwszych próbach. Z czasem jest coraz lepiej. Aby uzyskać pozytywne rezultaty najlepiej stosować technikę 2 razy dziennie przez minimum kilka tygodni. Z czasem jak się nauczymy relaksować, wystarczy stosować ją w sytuacjach stresowych.


Komentarze

Popularne posty z tego bloga

MSM – komu pomoże, a komu zaszkodzi

Magnez a choroby nowotworowe

Mutacje genu CBS – gdy donory grup metylowych mogą szkodzić