I żyli długo i szczęśliwie… bo mieli aktywne FOXO3 :)


   
Każdy chciałby żyć długo i szczęśliwie i w dobrym zdrowiu – o ile szczęście zależy w dużym stopniu od nas samych, to długość i jakość życia zależy od wielu czynników – w tym od aktywności genu FOXO3. Być może znacie osoby, które żyły 90 lat i więcej – jakiś dziadek, który palił papierosy całe życie, popijał winko i wcale nie jadł super zdrowo a nie miał raka, czy innych większych problemów zdrowotnych? Jest duże prawdopodobieństwo, że miał super wariant genu FOXO3. Jest jednak dobra wiadomość – nawet jak nie odziedziczyliśmy najlepszej wersji genu – to nasz styl życia może wpływać mocno na jego aktywację.


FOXO3 to specyficzny czynnik transkrypcyjny – czyi coś takiego, co działa na wiele innych genów – tu akurat związanych z długowiecznością. Aktywność tego czynnika naturalnie spada wraz z wiekiem. Jakie ma funkcje?

1.  FOXO3 aktywuje głównie geny związane z naprawą mutacji w DNA, aktywuje także naturalne systemy obronne przeznaczone do walki z wolnymi rodnikami takie jak katalaza, dysmutaza ponadtlenkowa, peroksyredoksyny.
2.       Chroni także mitochondria przed ROS.
3.       Ma również pozytywny wpływ na naszą odporność – aktywuje białka antybakteryjne w płucach, jelitach i nerkach.
4.       Może prowadzić do apoptozy autoreaktywnych limfocytów T. FOXO3 hamuje także NF-KB – czynnik który przy nadmiernej aktywacji działa pro nowotworowo i prozapalnie.
5.       Kontroluje również procesy autofagii – czyli usuwania wadliwych białek, komórek zniszczonych – zwłaszcza w mózgu, co pozwala na ochronę przed chorobami neurodegeneracyjnymi.
6.       Chroni serce i naczynia krwionośne. Obniża małe LDL.
7.       Hamuje rozwój nowotworów.
8.     Zapewnia optymalną pulę komórek macierzystych – a tych niestety wraz z wiekiem mamy coraz mniej.

Jak naturalnie aktywować FOXO3?

FOXO3 jest dość mocno regulowany przez insulinę i IGF1 (insulinopodobny czynnik wzrostowy 1). Te czynniki hamują ekspresję FOXO. Czyli im dłużej w naszym organizmie krąży duża ilość insuliny – tym mniej aktywne FOXO3. Nasz stuletni dziadek mógł palić papierosy, czy popijać winko wieczorami – ale być może nie objadał się słodyczami cały czas J IGF1 aktywuje przede wszystkim duża podaż białka oraz kalorii. Więc jeśli chcemy aktywować FOXO3 –to warto wprowadzić lekką restrykcję kalorii oraz obniżyć poziom białka w diecie. (jednak cykliczna aktywacja FOXO3 i IGF1 przy odpowiednich warunkach  też ma swoje zalety J) Dieta ketogeniczna także może aktywować FOXO3. Wszystko co aktywuje SIRT i AMPK będzie mieć pozytywny wpływ na FOXO3 – czyli równowaga redoks, aktywność fizyczna, ekspozycja na słońce za dnia, zimna termo geneza (zwana inaczej morsowaniem). Warto też pić zieloną herbatę, stosować kurkumę, czy suplementować resweratrol – również mają zdolność do aktywacji FOXO3. No i nie zapominajmy o optymalnej podaży kwasów omega-3.

Tak naprawdę można rzucać trudnymi nazwami i skomplikowanymi pojęciami, ale sprawa jest prosta – nie przejadać się, być aktywnym, spędzać czas na słońcu, w nocy spać w ciemności, dostosować swoją dietę pod pory roku (sezonowość), czasem nie dojeść, przy treningu się najeść, myśleć pozytywnie, ograniczyć stresowy – i FOXO3 będzie śmigać J


Komentarze

Popularne posty z tego bloga

MSM – komu pomoże, a komu zaszkodzi

Magnez a choroby nowotworowe

Mutacje genu CBS – gdy donory grup metylowych mogą szkodzić