Jak poprawić poziom motywacji?


Budzisz się rano i nie masz energii aby wstać z łóżka? Odkładasz wszystko na później? Wszystko Cię rozprasza? Wiesz dokładnie, co powinieneś zrobić, a tego nie robisz? Kupujesz kolejne poradniki motywacyjne, ale nie masz nawet motywacji żeby je przeczytać? Tego typu objawy mogą świadczyć o niedoborze dopaminy – neuroprzekaźnika związanego z motywacją i chęcią do działania. Niedobór dopaminy dość mocno związany jest z dietą oraz stylem życia. Co może poprawić nam poziom dopaminy?


1.      Odstaw słodycze i smakowitą przetworzoną żywność – tego typu jedzenie mocno pobudza układ nagrody i rozregulowuje ścieżki dopaminy. A to oznacza, że z czasem potrzebujemy silniejszego bodźca, aby czuć się dobrze. Przez pewien czas po odstawieniu tego typu jedzenia możemy odczuwać spadek mocy, jednak po kilku tygodniach poziom dopaminy powinien się wyrównać. Nadmiar słodyczy sprawia również, że raczej preferencyjnie w mózgu tworzy się serotonina, która ma właściwości nieco usypiające.

2.      Wysypiaj się. Brak snu związany jest z totalnym rozregulowaniem neuroprzekaźników i receptorów dla nich. Zaledwie kilka dni spania mniej niż 6h gwarantuje nam spadek formy, , pamięci i motywacji.

3.      Uzupełnij witaminy z grupy B – zwłaszcza witamina B6 jest niezbędna do tworzenia się dopaminy. Jej niedobór może sprawiać, ze generalnie możemy odczuwać niedobór neuroprzekaźników i mieć problemy z nastrojem. Warto też zadbać o optymalną podaż witaminy B12 (jaja, mięso) i B9 (szpinak, sałaty, rośliny zielone). 

4.      Jedz produkty bogate z magnez: migdały, kakao, daktyle, pestki dyni, orzechy – magnez pozwala zapewnić balans dopaminy w mózgu. Magnez jest też niezbędny do zapewnienia optymalnego pobudzenia komórek nerwowych i ich relaksacji. Bez niego nasz mózg nie jest w stanie pracować sprawnie.

5.      Dbaj o optymalny poziom żelaza w diecie – żelazo również jest niezbędne do produkcji dopaminy. Wątróbka, żółtka jaj, dobrej jakości wołowina od czasu do czasu mogą być pomocne.

6.      Ogranicz spędzanie czasu na social media – typu facebook, instagram – tego typu aplikacje również rozregulowują ścieżki dopaminy i serotoniny i mogą prowadzić do zaburzeń nastroju. Każdy „lajk”, pozytywny komentarz powoduje pik dopaminy w mózgu. To dlatego tak łatwo uzależniamy się od wirtualnego świata. Lepiej wyjść do ludzi i zadbać o prawdziwe relacje, które pozytywnie wpływają na nastrój.

7.      Ćwicz – ćwiczenia fizyczne poprawiają poziom dopaminy – zwłaszcza takie, które sprawiają nam radość.

8.      Słuchaj ulubionej muzyki.

9.      Dbaj o pozytywne kontakty z ludźmi, spotykaj się z ludźmi którzy Cię motywują, a nie dołują.

10.  Zadbaj o prawidłową mikroflorę jelit – dysbioza i stany zapalne jelit również mogą się przyczyniać do problemów z nastrojem.

11.  Sprawdź czy problem nie leży w hormonach – niski poziom testosteronu u panów i estrogenu i progesteronu u pań może skutkować problemami z motywacją. Warto też zbadać tarczycę, ponieważ hormony tarczycy wpływają na wszystkie neuroprzekaźniki.

Gdy wszystkie powyższe punkty są odhaczone – wtedy warto poczytać jakąś motywującą książkę. A często się okazuje, że wcale nie jest potrzebna J

Komentarze

  1. Hej. Mozna prosic o podanie jakis tytulow motywacyjnych ksiazek?

    OdpowiedzUsuń
  2. Piter, jest takich mnóstwo - najlepiej szukać w konkretnym zakresie, który Cię interesuje. W zależności od tego, czy szukasz motywacji do pozbierania się finansowo, czy życiowo, mogę polecić Ci inne tytuły. Ja sama staram się dbać o swoją psychikę (a co za tym idzie, motywację) poprzez zdrowe odżywianie, aktywność fizyczną i naturalne suplementy, które kupuję na stronie sklepu zielarskiego. To połączenie zapewnia mi mnóstwo sił witalnych i pozwala osiągnąć założone cele :)

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

MSM – komu pomoże, a komu zaszkodzi

Magnez a choroby nowotworowe

Mutacje genu CBS – gdy donory grup metylowych mogą szkodzić